شهر مورد نظر

به سایت سفر گردی خوش آمدید

کلیسای وانک اصفهان - معماری و تاریخ

کلیسای وانک اصفهان - معماری و تاریخ

کلیسای وانک

کلیسای وانک یا کلیسای نجات‌دهنده مقدس، یکی از کلیساهای تاریخی ارمنیان در اصفهان محسوب می‌شود. این کلیسا در محله جلفا واقع شده و در زمان حکومت شاه عباس دوم ساخته شد. واژه "وانک" به معنای "صومعه" در زبان ارمنی است.

نقاشی دیواری کلیسا

کلیسای وانک برخی از مهم‌ترین نقاشی‌های دیواری در میان کلیساهای ارمنی دارد. تمامی دیوارها، طاق نماها، طوق گنبد، داخل گنبد و زوایای کلیسا با نقاشی‌های رنگی و تزئین شده‌اند. این نقاشی‌ها اغلب داستان‌های انجیل مقدس و زندگی عیسی مسیح را به تصویر می‌کشند. علاوه بر آن، تصاویر مرتبط با روز رستاخیز و داوری روز رستاخیز نیز مشاهده می‌شوند.

تزئینات و نقاشان

کلیه تزئینات و نقاشی‌های کلیسای وانک به وسیلهٔ خواجه «آودیک استپانوس» تأمین و تزئین شد. نقاشانی که این تصاویر را ایجاد کردند، همگی استادان ارمنی بودند، از جمله «هوانس مرکوز»، «کشیش استپانوس» و «استاد میناس».

موزه کلیسای وانک

موزه کلیسای وانک به نمایش مجموعه‌ای ارزشمند از تاریخچه، هنر و فرهنگ ارمنیان اصفهان می‌پردازد. در موزه می‌توان کتب خطی، تابلوهای گچ بری و نقاشی‌های ارزشمند، اشیای فلزی، منسوجات دست بافته، ظروف چینی و سفالی، آثار چوبی، فرمان‌ها و سکه‌های تاریخی را مشاهده کرد. موزه کلیسای وانک یک منبع ارزشمند برای درک عمیق‌تر تاریخ و هنر ارمنیان اصفهان است.

تصاویر کلیسای وانک

کلیسای وانک
کلیسای وانک
کلیسای وانک

لوکیشن

آدرس :

اصفهان - خیابان حکیم نظامی - خیابان کلیسای وانک

شماره تماس :

صفحه اینستاگرام :