شهر مورد نظر

به سایت سفر گردی خوش آمدید

مسجد امام اصفهان

مسجد امام اصفهان

مسجد امام اصفهان

مسجد امام یا مسجد جامع عباسی، معروف به مسجد سلطانی و مسجد شاه، مهم‌ترین مسجد تاریخی اصفهان و یکی از مساجد میدان نقش جهان است. پس از انقلاب ۱۳۵۷ نام رسمی آن به مسجد امام تغییر یافت. این مسجد در دوران صفوی ساخته شد و به عنوان یکی از شاهکارهای معماری اسلامی ایران شناخته می‌شود.

تاریخچه

ساخت مسجد امام در ضلع جنوبی میدان نقش جهان در سال ۱۰۲۰ هجری به فرمان شاه عباس یکم آغاز شد و تزئینات و الحاقات آن در دوره جانشینان او به اتمام رسید. شاه عباس این مسجد را برای شادی روح جدش، شاه طهماسب بنا نمود.

معماران و نقاشان

معمار اصلی این بنا استاد علی‌اکبر اصفهانی بوده و ناظر ساختمان محب‌علی بیک الله بوده‌اند. در این مسجد، خوش‌نویسانی چون علیرضا عباسی، عبدالباقی تبریزی، محمد رضا امامی، و محمد صالح امامی کتیبه نگاری کرده‌اند.

ویژگی‌های معماری

مسجد امام اصفهان یکی از بزرگ‌ترین مساجد جهان است و دارای ویژگی‌های معماری برجسته‌ای است. طراحی کاشی‌های سقف و زیر گنبد این مسجد توسط رضا عباسی، استاد به نام خطاطی و مینیاتور در دوره شاه عباس ایجاد شده‌است.

هیکل مسجد با قوس‌های نیم‌گنبد سردر خارجی، مناره‌های بلند و زیبا، و ایوان‌های مجلل از برجسته‌ترین آثار معماری ایران به‌شمار می‌رود. طراحی داخلی نیز به وسیلهٔ زیبایی‌های کاشی‌کاری و تزئینات چشم‌نواز شهرت دارد.

تصاویر مسجد امام

مسجد امام در اصفهان
نمای داخلی مسجد امام
نمای داخلی مسجد امام

لوکیشن

آدرس :

اصفهان - مسجد امام اصفهان

شماره تماس :

صفحه اینستاگرام :