شهر مورد نظر

به سایت سفر گردی خوش آمدید

پل خواجو اصفهان

پل خواجو اصفهان

پل خواجو (پل شاه)

پل خواجو، همچنین به نام‌های پل شاه، پل بابا رکن‌الدین، و پل حسن‌بیگ شناخته می‌شود. این پل در اصفهان، ایران واقع شده و از بناهای شاه عباس دوم صفوی است. ساخت این پل در سال ۱۰۶۰ هجری قمری آغاز شد.

پل خواجو به خاطر معماری خاص و تزئینات کاشی‌کاری بسیار زیبایش از میان دیگر پل‌های زاینده‌رود برجسته‌تر است. این پل به عنوان یکی از شاهکارهای معماری در دورهٔ صفویه شناخته می‌شد.

از ویژگی‌های منحصر به فرد پل خواجو، تعداد ۲۴ دهانه‌ای آن است که از مکعب‌های سنگی دقیقاً تراش‌خورده‌اند. این پل همچنین دارای ساختمان‌هایی است که به نام "شاه نشین" شناخته می‌شوند. در دورهٔ صفوی، این ساختمان‌ها به عنوان محل اقامت موقتی برای شاه صفوی و خانواده‌اش ایجاد شده و دارای تزئینات نقاشی‌های زیبا می‌باشند.

پل خواجو به عنوان یکی از پل‌هایی شناخته می‌شود که در تنظیم جریان آب رودخانه نقش داشته و از سدهای چوبی برای کنترل جریان آب در پشت پل استفاده می‌شد. هنگامی که دریچه‌های سد بسته می‌شدند، سطح آب در پشت پل افزایش می‌یافت و دریاچه کوچکی ایجاد می‌شد. این منطقه در دوره شاه عباس دوم برای مراسم‌ها و تفریحات مورد استفاده قرار می‌گرفت.

تصاویر پل خواجو اصفهان

پل خواجو اصفهان
پل خواجو اصفهان
پل خواجو اصفهان

لوکیشن

آدرس :

اصفهان - پل خواجو اصفهان

شماره تماس :

صفحه اینستاگرام :